Historia Strzyżewa

Czy podczas Atomik Vibes 561-letnie Strzyżewo pobije swój rekord? Historia pisze się na naszych oczach.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja Atomik Vibes nie tylko zapisze się w pamięci i sercach uczestników imprezy, lecz także w historycznych kronikach. Trudno bowiem znaleźć ślad w historii, gdy w jednym momencie w Strzyżewie przebywało więcej niż 2000 osób, a jeśli wszystko pójdzie po myśli organizatorów w tym roku festiwal Atomik Vibes w Strzyżewie uświetni swoją obecnością bez mała 3 000 tętniących pozytywną energią serc. Byłby to niekwestionowany rekord frekwencji i powód do dumy. Jeżeli na Atomik Vibes pojawi się 3 000 osób, będzie to 4-krotność obecnej populacji wsi i o ile mamy wątpliwości, czy wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości wystarczy cierpliwości by przed dwie doby nie spać, o tyle nie mamy wątpliwości, że dla każdego wystarczy świeżego strzyżewskiego powietrza i gorących promieni Słońca.

Kilkusetletnie brukowane uliczki najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie czuły naporu tylu stóp jednocześnie, ale są na tyle zahartowane, że z pewnością poradzą sobie i z tym. Nawiązuję do tego, że Strzyżewo przeżyło już nie mało, i bynajmniej nie myślę tu o poprzednich edycjach Atomik Vibes/Welcome to St.Rzyżewo, lecz o historii, która budzi respekt. Jak głosi Wikipedia:

„Strzyżewo było areną zaciętych walk w powstaniu wielkopolskim (10/11 lutego 1919 z udziałem kompanii opalenickiej, kórnickiej i śremskiej) i pod koniec stycznia 1945 roku, kiedy to nacierającą Armię Czerwoną wsparli ochotnicy. W 1921 roku stacjonowała tu placówka 17 batalionu celnego, a później placówka Straży Granicznej I linii „Strzyżewo”.

Drogi czytelniku, to czy w tym roku Strzyżewo podczas Atomik Vibes 20-22 lipca pobije rekord frekwencji zależy od Ciebie. I od Ciebie. Od Ciebie też. No i od Ciebie. Widzimy się w piątym tygodniu lipca!

Tutaj nadal można kupować bilety www.atomikvibes.com/sklep